ویزای دانشجویی آلمان

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان

اگر برای شما هم جای سوال است که مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان چقدر […]

اگر برای شما هم جای سوال است که مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان چقدر می باشد؟ و مدت زمانیکه باید منتظر باشید تا ویزای شما صادر شود چقدر است؟ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

ویزای دانشجویی آلمان

برای تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان، نیاز به شناخت انواع ویزاهای تحصیلی این کشور دارید تا بتوانید به سراغ بهترین آنها بروید. از معمول ترین ویزاهای تحصیلی کشور آلمان، می توان به ویزای دانشجویی اشاره کرد که به دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند و یا اینکه به قصد فراگیری زبان آلمانی به این کشور سفر کرده اند داده می شود. این ویزا در حقیقت برای دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا یا دوره‌های زبان آلمانی در آلمان تحصیل کنند، صادر می‌شود.

شما دوستان عزیزی که تصمیم دارید با دریافت ویزای دانشجویی وارد خاک کشور آلمان شوید باید بدانید که برای این منظور باید یک سری شرایط از قبیل: پذیرش در دانشگاه های آلمان، مدرک زبان، تمنک مالی، بیمه درمانی، عدم سوء پیشینه و پاسپورت معتبر را داشته باشید.

دریافت ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

چنانچه شرایط لازم و نام برده شده در پارگراف قبل را دارا می باشید باید برای تهیه و جمع آوری مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان تضمینی دست به کار شده و آنها را بی کم و کاست آماده کنید.

ایست مدارکی که برای ویزای دانشجویی آلمان نیاز است که تهیه کرده و به سفارت کشور آلمان ارائه دهید به شرح زیر می باشد.

 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی پذیرش از دانشگاه آلمان
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه درمانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • سایر مدارک مورد نیاز (در صورت وجود)

تمکن مالی لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

از دیگر مواردی که حتما باید در رابطه با ویزای دانشجویی آلمان به خوبی درباره آن اطلاعات داشته باشید تمکن مالی است که باید همراه مدارک خود به سفارت ارائه دهید.

متقاضیان ویزای دانشجویی آلمان باید ثابت کنند که به اندازه کافی پول برای تامین هزینه‌های زندگی خود در آلمان را دارند. این مبلغ در سال 2023 برای هر ماه 10,332 یورو است. شما می‌توانید این تمکن مالی را از طریق ارائه گردش حساب بانکی، تمکن مالی از طرف بستگان یا بورسیه تحصیلی نشان دهید.

ویزای آلمان

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

چقدر طول می‌کشد تا ویزای دانشجویی آلمان صادر شود؟

با توجه به موارد عنوان شده در پاراگراف های قبلی، نوبت به آن است که به این پرسش شما دوستان عزیز درباره اینکه زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان چقدر است؟ پاسخ دهیم.

خب، به طور کلی باید بگوییم که مدت زمانی که طول می کشد تا ویزای دانشجویی آلمان برای افراد متقاضی صادر شود همچون ویزاهای کشورهای دیگر به عوامل مختلف بسیاری که در ادامه به اختصار آنها را برایتان شرح داده ایم بستگی دارد.

اما، به طور میانگین می توان گفت مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان بین 8 تا 12 هفته کاری می باشد.

عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان

عوامل موثر بر زمان صدور ویزا عبارتند از:

 1. حجم و تعداد درخواست‌های ویزا:در فصل‌های شلوغ، مانند قبل از شروع ترم تحصیلی، ممکن است پردازش درخواست‌ها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.
 2. شرایط مدارک:اگر مدارک شما کامل و بی‌نقص باشند، فرآیند بررسی سریع‌تر خواهد بود. در غیر این صورت، ممکن است سفارت از شما بخواهد مدارک اضافی ارائه دهید که این امر به زمان پردازش اضافه می‌کند.
 3. نیاز به مصاحبه:در برخی موارد، سفارت ممکن است برای بررسی بیشتر با شما مصاحبه کند. این امر می‌تواند زمان پردازش را تا چند هفته دیگر افزایش دهد.
 4. وقت سفارت:ممکن است برای انگشت‌نگاری و مصاحبه (در صورت نیاز) مجبور به انتظار برای دریافت وقت سفارت باشید.
 5. وضعیت تعطیلات و روزهای کاری:تعطیلات رسمی در آلمان و کشور محل سکونت شما می‌تواند بر زمان پردازش ویزا تاثیر بگذارد.
 6. ملیت شما:به طور کلی، اتباع برخی کشورها مانند ایران ممکن است با زمان انتظار طولانی‌تری برای صدور ویزا مواجه شوند.

آنچه که باید با توجه به عوامل موثر بر مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان بدانید، این است که افراد متقاضی ویزای دانشجویی باید حداقل سه ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای دریافت ویزای خود اقدام کنند. این افراد باید تمام مدارک مورد نیاز را به طور کامل و دقیق جمع‌آوری کنند تا در صورت نیاز به مصاحبه، به موقع در سفارت حاضر شوند.

ویزای دانشجویی آلمان

زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان

مزایا و معایب اخذ ویزای دانشجویی آلمان

تحصیل در تمامی کشورهای دنیا چالش ها و سختی های خاص خود را دارد. بنابراین، بهترین کار همیشه این است که قبل از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی به خوبی با شرایط، مزایا و معایب تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی کشور مورد نظرتان آگاه شوید.

اطلاع از مزیت ها و معایب ویزای دانشجویی آلمان هم از قاعده عنوان شده مستثنا نمی باشد. به همین خاطر در این بخش به طور مختصر اشاره کوتاهی به چند مورد از مزایا و معایب اخذ ویزای دانشجویی آلمان کرده ایم.

 • تحصیل در دانشگاه‌های با کیفیت بالا
 • امکان کار دانشجویی
 • امکان دریافت کمک‌هزینه تحصیلی
 • امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی
 • فرصت‌های شغلی مناسب پس از فارغ‌التحصیلی

معایب اخذ ویزای دانشجویی آلمان

 • هزینه‌های زندگی در آلمان نسبتاً بالا است.
 • فرایند اخذ ویزا می‌تواند زمان‌بر باشد.
 • ممکن است پیدا کردن محل سکونت مناسب دشوار باشد.
 • یادگیری زبان آلمانی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

هزینه ویزای دانشجویی آلمان

هزینه ویزای دانشجویی آلمان شامل دو بخش هزینه سفارت و هزینه بیمه سلامت می‌شود. که هزینه سفارت برای دانشجویان زیر 18 سال حدودا 75 یورو و برای دانشجویان بالای 18 سال حدودا 160 یورو می باشد.

اما، هزینه بیمه سلامت متغیر است و به شرکت بیمه‌ای و نوع پوشش ارائه شده بستگی دارد. با تمام این اوصاف 80 تا 140 یورو برای هر سه ماه پوشش بیمه در نظر گرفته شده است.

حتما این نکات را در نظر داشته باشید که هزینه ویزای دانشجویی آلمان به صورت یورو پرداخت می‌شود، هزینه ویزا غیرقابل استرداد است و علاوه بر هزینه ویزا، باید تمکن مالی کافی برای اثبات توانایی خود در پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان داشته باشید.

 اخذ ویزای دانشجویی آلمان

مزایا و معایب اخذ ویزای دانشجویی آلمان

در نهایت اینکه

به جرات می توان گفت: که یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل، کشور آلمان است که بستر بسیار مناسبی را در این زمینه برای متقاضیان فراهم آورده است. مزیت هایی که تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان دارد دلیلی است بر این موضوع که حجم و تعداد درخواست ها روز به روز بیشتر و بیشتر شود و این مسئله بر مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان نیز تاثیر بگذارد.

پس، چنانچه خواهان ویزای دانشجویی آلمان هستید و قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید باید صبور باشید تا مدارک شما با دقت بررسی شوند و نتیجه نهایی به شما اعلام شود.

سوالات مربوط به مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان

 1. امکان تمدید ویزای دانشجویی آلمان وجود دارد؟
  بله، در صورتی که دانشگاه مورد نظر اجازه ادامه تحصیل را به شما بدهد این امکان فراهم است.
 2. چه عواملی بر مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آلمان تاثیر می گذارند؟
  حجم و تعداد درخواست‌های ویزا، شرایط مدارک، نیاز به مصاحبه، وقت سفارت، وضعیت تعطیلات و روزهای کاری و ملیت شما.
 3. صدور ویزای تحصیلی کشور آلمان چقدر طول می‌کشد؟
  زمان لازم برای صدور ویزا متفاوت است ولی معمولا بین چند هفته تا چند ماه متغیر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

16 − 8 =